W ostatnim czasie na Podlasiu prowadzone są przełomowe dla regionu inwestycje drogowe. W głównej mierze dla mieszkańców najbardziej istotne są drogi ekspresowe S61 i S8. Władze Łomży wierzą w S61, w której ciągu wybudowana została obwodnica miasta. Prezydent zaznacza również, że teraz dla rozwoju miasta kluczowy będzie lepszy dostęp do kolei.
Nie ustają starania nad budową drogi ekspresowej S8 na odcinku Białystok-Augustów-Suwałki, który jest ważny nie tylko dla regionu, ale i całego kraju, w ostatnim czasie głównie z uwagi na strategiczną rolę w kwestii obronności kraju. W tym samym czasie realizowana była natomiast Via Baltica, czyli droga ekspresowa S61, w ciągu której powstała obwodnica Łomży. Ta z kolei jest jedną z najważniejszych tras w ruchu tranzytowym w północno-wschodniej części Polski, łącząc drogę ekspresową S8 w Ostrowi Mazowieckiej z granicą polsko-litewską. Władze Łomży wprost zaznaczają, która inwestycja jest dla nich ważniejsza.
S61 nad S8
Kancelaria prezydenta miasta Łomża – Marusza Chrzanowskiego – przekazała nam, że dla miasta bardziej strategiczne znaczenie ma droga ekspresowa S61 i Via Baltica. Głównym powodem jest fakt, że trasa S8 przebiega około 25 kilometrów od granic Łomży. W ramach S61 na przełomie września i października 2024 roku oddana do użytku została jedna jezdnia obwodnicy Łomży.
– Ten szlak komunikacyjny z jednej strony jest szansą na pozyskanie inwestorów, którzy będą mogli zainwestować w naszej okolicy, z drugiej stanowi wyzwanie, jak zachęcić przejezdnych, by zechcieli zajechać i zatrzymać się w naszym mieście – informuje Łukasz Czech z kancelarii prezydenta Łomży.
Przedstawiciel urzędu dodaje, że „Otwarcie tej drogi niewątpliwie wpłynęło także na komfort życia mieszkańców”.
Łomża czeka na kolej
Połączenie drogowe to jednak nie wszystko. Prowadzone są prace nad powrotem połączeń kolejowych pasażerskich do Łomży. W lipcu tego roku PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na projekt i roboty budowlane finansowane z rządowego Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolej Plus do 2029 roku. Zgodnie z planem, w 2027 roku gotowe ma być połączenie kolejowe Łomża – Warszawa.
Biuro prezydenta Łomży zwraca uwagę, że rozwój kolei jest równie istotny dla mieszkańców miasta i regionu, jak oddana S61.
– Niezwykle ważny w kontekście rozwoju naszego miasta, przede wszystkim rozwoju gospodarczego, jest dostęp do kolei. Zapewnienie mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz turystom niezawodnego połączenia kolejowego niewątpliwie pozytywnie wpłynie na region łomżyński i da ogromną szansę na skok cywilizacyjny – informuje Czech.
Władze miasta wierzą, że kolej w mieście „pomoże zatrzymać obserwowany od dłuższego czasu proces jego depopulacji, umożliwiając dojazd w krótkim czasie z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, nawet z większych odległości”.
– Pozwoli także na pełne wykorzystanie jego ogromnego potencjału turystycznego. Bez właściwego skomunikowania naszego regionu szybką koleją, może pogłębić się jego wykluczenie komunikacyjne i gospodarcze – dodaje Łukasz Czech.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.